تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


تحليل ثانويه جامعه شناختي داده هاي مربوط به جرايم زندانيان در استان خراسان

مژگان عظیمی هاشمی


چکیده مقاله: 

در اين بررسي داده‌هاي ثبت شده در بايگاني اسناد سازمان زندانهاي خراسان جرايم زندانيان استان در دو سطح كلان و خرد مطمح نظر قرار گرفته و با رويكرد جامعه‌شناختي داده‌هاي مربوط به جرم و ورودي‌هاي به زندانهاي خراسان در طي دوره زماني ده ساله 1380-1370 پردازش مجدد (تحليل ثانويه) شده است. ازمدل نظري بررسي وقايع اجتماعي گورويچ به عنوان چهارچوب مفهومي استفاده شده است. از نظر وي واقعه اجتماعي تام جمع بين امور انضمامي و انتزاعي است براين اساس ارتكاب جرايم و كجروي به عنوان مسئله اجتماعي در بين قالب‌هاي و لايه هاي اجتماعي مختلف توصيف و وجوه تشابه و تمايز و الگوهاي تكرارپذير و هم تغيير جرم از حيث مورفولوژيك، عملهاي سازمان يافته‌ها، هنجارها، نقش‌ها و... با توجه به داده هاي در دسترس تعيين شده است. در سطح خرد اطلاعات مربوط به زندانيان ورودي به زندانهاي اســــتان (در دوره شـش‌ساله 80 ـ1375) توزيع جرايم زندانيان در لايه‌ها و قالب‌هاي اجتماعي در دسترس را توصيف و در سطح دوم با تركيب اطلاعات مربوط به جرايم زندانيان در طبقات مختلف جرم در شهرستانهاي استان (در دوره زماني 80 ـ 1370) با شاخص‌هاي توسعه اقتصادي-اجتماعي روابط همبستگي بين ميزان و نرخ جرايم زندانيان با شاخص‌هاي مذكور بررسي شده است يافته هاي سطح اول الگوهاي گوناگوني را در جرايم زندانيان بر حسب قالب جامعه (شهر)،تعلق ملي (تابعيت ) ، قشر اجتماعي وتكرار جرم و در لايه هاي اجتماعي جنسيت،تاهل ،گروه سني،تعلق ديني و مذهبي،تحصيلات نشان مي دهد. همچنين در سطح دوم بررسي از بين شاخص هاي مورد بررسي بيشترين همبستگي بين نرخ بيكاري و نرخ جرايم زندانيان وجود دارد سهم مؤلفه‌هاي ياد شده در تبيين تغييرات نرخ جرايم كل و جرايم خاص در شهرستانهاي استان با روش رگرسيون چند متغيري نشان مي‌دهد از بين مولفه‌هاي مورد بررسي ده مولفه مجموعاً به ميزان 96/0 با نرخ جرايم زندانيان همبسته است وميزان R2 (93/0) نشان مي‌دهد 93 درصد تغييرات نرخ جرايم زندانيان در شهرهاي استان تابع اين متغيرهاست.

کلید واژه ها: جامعه شناسی، تحلیل ثانویه، جرایمجستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 216
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441494
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.