تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


نگرش جوانان مشهد به دين

مژگان عظیمی هاشمی


چکیده مقاله: 

مقاله پژوهشي حاضر بر اساس يافته هاي طرح پژوهشي نگرش جوانان (29-19سال) شهر مشهد به دين(1-1380) تنظيم شده است. هدف اساسي طرح شناسايي نگرش جوانان مشهد به دين، تعيين عناصر سه گانه شناختي،عاطفي و آمادگي رفتاري نگرش در خصوص دين، تعيين درجه هماهنگي و همسويي و درجه تكثر نگرش و اجزاي سه گانه آن و تععين وجوه تشابه و تمايز نگرشها بر حسب متغيرهاي پيشينه اي و اجتماعي -اقتصادي است. همچنين توصيف سنخ هاي نگرش (سكولار و غير سكولار )به دين از اهداف ديگر اين بررسي بوده است كه در نوشتار جداگانه اي ارائه خواهد شد. جامعه آماري جوانان(29-19سال) شهر مشهد و نمونه تحقيق 519 نفر مي باشند كه به روش طبقه اي متناسب از بين واحدهاي مسكوني بلوكهاي شهري انتخاب شده اند. يافته ها نشان مي دهد موضع عاطفي نسبت به دو بعد ديگر صبغه مثبت تري دارد از حيث همسويي وجوه نگرش 9/ 54 درصد اجزاي نگرش كاملا همسو داشته و در1/45 ديگر همسويي و انطباق كامل بين سه وجه نگرشي وجود نداشته و برخي از وجوه غالب ترند. بررسي تكثر نگرشها نشان مي دهد كه 1/12 در صد نگرش كاملا متكثر دارند. ميانگين شاخص تكثر 4/26 (حداكثر 31) است. نگرشها بر حسب برخي از ويژگيهاي پيشينه اي و وضعيت اجتماعي -اقتصادي سيماي متمايزي دارند.

کلید واژه ها: جامعه شناسی، دین، نگرش، جوانانجستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 211
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441489
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.