تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


بررسي و طبقه بندي نياز ها و انتظارات خانواده هاي شاهد و ايثار گر خراسان رضوي از بنياد شهيد خراسان رضوي

مشخصات طرح

مجری:  مجيد دانايی کارفرما: 
حوزه تخصصی:  تاریخ اختتام: 
نوع طرح:  محل اجرای طرح: 


خلاصه طرح

دانشمندان هركدام با توجه به ديدگاههاي خود بطور متفاوتي نياز را تعريف وطبقه‏بندي كرده‏اند با توجه به تعاريف متعدد از نيازها ميتوان گفت : نياز كمبودي است كه احساس مي‌شود و عدم ارضاي آن باعث اختلال در سيستم مربوط به آن ميشود و انتظارچشمداشتي است كه از موقعيت هاي مورد نظر وجود دارد . بنابر اين وقتي نيازها شكل مي‏گيرند اگر از نظر فرد مرجع مشخصي براي پاسخگويي به آن نياز وجود داشته باشد انتظار به وجود مي آيد.
نتايج اين پژوهش نشان ميدهد نياز اقتصادي با ميانگين 19/2 ( دو و نوزده صدم) در رتبه اول قرار دارد و پس از آن به ترتيب نياز پزشكي با ميانگين 64/3 ( سه و شصت و چهار صدم) در رتبه دوم، نياز اجتماعي با ميانگين 39/4 ( چهار و سي و نه) در رتبه سوم ، نياز اداري با ميانگين 90/4 ( چهار و نود ) در رتبه چهارم، نياز(مشكلات) خانواده با ميانگين 03/3 ( سه و سه صدم) در رتبه پنجم، نياز مشاوره با ميانگين 83/4 ( چهار و هشتاد وسه) در رتبه ششم، نياز فرهنگي با ميانگين 07/4 ( چهار و هفت صدم) در رتبه هفتم، نياز آموزشي با ميانگين 74/4 ( چهار و هفتاد و چهار صدم) در رتبه هشتم قرار دارند. ( لازم به ذكر است ميانگين به دست آمده هرچه به عدد 1 نزديكتر باشد شدت آن نياز در بين پاسخگويان بيشتر است)
هر كدام از نياز ها شامل موارد مختلفي مي شوندكه در ذيل بيان مي شود.
1- نياز هاي اقتصادي:
نياز هاي اقتصادي شامل: كمبود در زمينه تجهيزات لازم براي زندگي،كمبود و مشكل در زمينه كمك مالي، مشكل در زمينه دريافت وام، مشكل و كمبود در زمينه مسكن، مشكل از نظر برابري حقوق ماهيانه، مشكل در زمينه حقوق ماهيانه است.
2- نياز هاي پزشكي:
مشكل در زمينه درمان و بيمه ،كمبود و مشكل در زمينه پرونده پزشكي
3- نياز هاي اجتماعي:
حمايتهاي عاطفي و اجتماعي از خانواده‌ها جانباز و ايثارگر ، اهميت و احترام به ايثارگر و شهيد
4- نياز هاي اداري:
مشكلات در زمينه قوانين سخت و دست و پاگير موجود در سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران، در زمينة مشكلات احتمالي در موقع مراجعه به سازمان ،ساير موارد
5- نياز هاي خانوادگي:
مشكل و كمبود در زمينه خانواده، مشكل و كمبود در رابطه با فرزند، نيازها و كمبودهاي يك همسر جانباز
6-نياز هاي مشاوره:
7- نياز هاي فرهنگي:
7-1-مشكلات و كمبودها درباره مزار شهدا، مشكلات و كمبودها در زمينه سفر تفريحي، مشكلات و كمبودها در زمينه ورزش
8- نياز هاي آموزشي:
كمبودهاي آموزشي،كمبود و مشكل در خصوص تحصيل فرزندان،كمبود و مشكل در زمينه تحصيل فرزند دانشجو
9- نياز ها ي شغلي:
9-1- مشكلات سازماني، مشكلات شغلي
نيازها و انتظارات خانواده‌هاي شاهد و ايثارگر خراسان رضوي را مي‌توان در دو دسته‌كلي تقسيم كرد.
نيازهاي دسته اول :نيازهاي اقتصادي خانواده، مشاوره و پزشكي.
نيازهاي دسته دوم :نيازهاي اجتماعي، فرهنگي، آموزشي و اداري.
       بازدید: 1759مرتبه
جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 399
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441677
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.