تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


تحليل محتواي پر بيننده‌ترين توليدات سينمايي در دو دهه اخير از جهت ارائه ارزشهاي اجتماعي

مشخصات طرح

مجری:  مژگان عظيمي هاشمي کارفرما: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي پژوهشكده فرهنگ, هنر و ارتباطات
حوزه تخصصی:  تاریخ اختتام: 
نوع طرح:  محل اجرای طرح: پژوهشكده اقبال جهاددانشگاهي مشهد


خلاصه طرح

اين نوشتار به ارائه نتايج تحليل محتوي يكي از فيلمهاي پر مخاطب در سالهاي اخير در اكران عمومي از حيث ارزشهاي انتقال يافته اختصاص دارد. تحليل محتوي اين فيلم بر مبناي پيام و تحليل پيام‌هاي موجود در فيلم فارغ از انگيزه كنشگران (فرستنده و گيرنده) صورت گرفته است. بخشي از اين يافته ها به ذكر ارزشهاي اجتماعي –فرهنگي استناط شده از فيلم در خصوص خانواده و نقشهاي جنسيتي است ضمن اينكه واسطه هاي انتقال ارزش و شخصيت هاي انتقال دهنده نيز بر حسب جنس، شدت پيام و نحوه انتقال پيام مورد كنكاش قرار گرفته است
واحد نمونه‌گيري در اين بررسي وجود نداشته و كل فيلم مشاهده و اطلاعات آن ثبت شده است. همه گزاره‌هاي فيلم شوكران در دو بخش استخراج و ثبت شده است (گزاره‌هاي تصويري و گزاره‌هاي ديگر) كدگذاري گزاره‌هاي تصويري فقط اختصاص به ثبت تصاوير و نمادهايي داشته است كه مي‌توان از آن ارزشي را در طبقات چهارگانه اجتماعي, فرهنگي, اقتصادي و سياسي استنباط نمود و گزاره‌هاي ديگر بيشتر شامل گزاره‌هاي گفتاري و پس از آن موسيقيايي, تصويري و گفتاري يا گفتاري و موسيقيايي بوده است.
       بازدید: 1960مرتبه
جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 401
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441679
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.