تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


دينداري و رضايت از زندگي در بين دانش آموزان دوره متوسطه شهرهاي فردوس ،درگز و نواحي 4.5 و7 مشهد

مشخصات طرح

مجری:  مژگان عظيمي هاشمي کارفرما: كارشناسي تحقيقات آموزش و پرورش خراسان
حوزه تخصصی:  تاریخ اختتام: 
نوع طرح:  محل اجرای طرح: گروه پژوهشي علوم اجتماعي


خلاصه طرح

اين پژوهش با هدف شناسايي رضايت از زندگي و مؤلفه‌هاي آن و دينداري و وجوه آن و رابطه بين اين دو متغير در بين دانش‌آموزان نمونه تحقيق (1200نفر از دانش‌آموزان دوره متوسطه شهرهاي فردوس و درگز و سه ناحيه 4 5 و7) انجام شد. طرح نمونه گيري خوشه اي چند مرحله اي و ابزار سنجش پرسشنامه مي باشد. يافته‌ها نشان داد كمتر از نيمي از دانش‌آموزان نمونه تحقيق (5/42 درصد) از زندگي رضايت زياد دارند و بيش از نيمي از آنان در حد متوسط از زندگي راضي هستند. مقايسه ابعاد رضايتمندي از زندگي در بين دانش آموزان براساس مقياس چند بعدي رضايت از زندگي (دوستان، مدرسه، خود، خانواده و محيط زندگي) حاكي از آن است كه بيشترين نسبت نارضايتي دانش‌آموزان از محيط زندگي است (ميانگين مشاهده شده 1/11، ميانگين نظري 10). رضايت از شبكه دوستي و مدرسه در مجموع به يكديگر نزديك است (ميانگين 13) و در حد وسط رضايت از محيط زندگي و خانواده قرار دارد.
وضعيت دينداري دانش‌آموزان متوسطه نمونه حاضر نيز براساس مقياس تحقيق حاضر در ابعاد اعتقادي و تجربي بسيار بالاست و اكثريت قريب به اتفاق دانش‌آموزان نمونه تحقيق اركان اساسي دين را قبول داشته و از حيث ديني نيز در حد بالايي ديندار هستند. همچنين در بعد مناسكي و پيامدي دينداري نيز هر چند نسبت به دو بعد ديگر ميانگين امتيازات دينداري كمتر است اما بالاتر از ميانگين نظري است.
بررسي توزيع توأم دو متغير دينداري و رضايت از زندگي نشان داد هم تغييري مثبت بين اين دو متغير به وضوح قابل مشاهده است و دينداران از زندگي رضايت بيشتري دارند. روابط همبستگي بين اجزا و مؤلفه‌هاي دو متغير حاكي از آن است كه بعد پيامدي كه ناظر بر اهميت دين در زندگي شخص و نگاه ديني به رضايت، موفقيت، خرسندي، سعادتمندي است بيشترين وابستگي (33/0 = r) را با رضايت از زندگي دارد. (به ويژه با رضايت از خانواده و مدرسه)
يافته‌هاي رگرسيون چند متغيري نشان آن است كه دينداري 13 درصد از تغييرات رضايت از زندگي در بين دانش‌آموزان را توضيح مي‌دهد 87 درصد باقي مانده تغييرات رضايت از زندگي در بين دانش‌آموزان تابع عوامل ديگر است. همچنين از بين ابعاد چهارگانه دينداري بعد مناسكي در كنار ابعاد سه گانه ديگر (اعتقادي، تجربي، پيامدي) تأثير خالصي در توضيح رضايتمندي ندارد و بعد پيامدي قوي‌ترين پيش‌بيني كننده رضايت‌مندي از زندگي در بين دانش‌آموزان نمونه تحقيق است.

       بازدید: 2214مرتبه
جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 398
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441676
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.