تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1407 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

امد بخشی در گفت‌وگو با ایسنا، علت کج‌روی و افراطی که در مراسم چهارشنبه‌سوری در بین جوانان مشاهده می‌شود را خالی شدن چهارشنبه سوری از فرهنگ نمادی و آیینی آن دانست و اظهار کرد: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد و در نتیجه آمیخته با کج‌روی شد.

این جامعه شناس ادامه داد: آداب و رسوم اجتماعی برای استمرار نیازمند مشارکت همزمان نسل جوان و نسل پیشین هستند، در واقع، در مشارکت در این مراسم، بزرگترها که حامل فرهنگ این مراسم هستند، آن را به فرزندانشان منتقل می‌کنند، زمانی که به دلیل ممنوعیت‌ها، بزرگترها امکان برگزاری علنی این آیین‌ها را نمی‌یابند، نسل جوان به انتخاب و سلیقه خودش شیوه‌هایی برای اجرای آن ابداع می‌کند که می‌تواند کج‌روانه یا آسیب‌زا باشد، محدودیت‌های سال‌های طولانی موجب شده تا بزرگترها نتوانند آیین‌های این روز را به فرزندان منتقل کنند و نسل جوان در انجام آن به حال خود رها شده بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان این انتظار را داشت با توجه به حادثه ساختمان پلاسکو و جو پیش آمده بین برخی از مردم در فضای مجازی، امسال به احترام آتش‌نشان‌ها مراسم چهارشنبه‌سوری مانند سال‌های قبل برگزار نشود، گفت: به طور کلی ممکن است باتوجه به فضایی که در شبکه‌های اجتماعی ایجاد شده، این امر کمی تقلیل پیدا کند، اما بعید است کاهش چشم‌گیری داشته باشد.

عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی افزود: فرهنگ همانند دریایی است که همواره موج‌های فرهنگی بر بستر آن می‌آیند و می‌روند، این موج‌ها موقتی هستند، اما فعالان فرهنگی جامعه می‌توانند از فرصت‌های به دست آمده به واسطه این موج‌های فرهنگی و ارزشی برخی ارزش‌های مطلوب اجتماعی را تا حدی مستحکم کنند از جمله همین جو پیش آمده که به احترام آتش‌نشان‌‌های ساختمان پلاسکو مراسم چهارشنبه‌سوری بین مردم گرفته نشود.

مدیرگروه جامعه‌شناسی گردشگری جهاد دانشگاهی در خصوص گرفتن عکس یا تهیه فیلم توسط مردم در هنگام حوادث که در بیشتر موارد مانع عملکرد صحیح نیر‌وهای کمک‌رسانی می‌شود مانند حادثه پلاسکو، عنوان کرد: در حادثه پلاسکو مردم با گرفتن فیلم وعکس و قرار دادن آن در فضای مجازی می‌خواستند مورد تمجید اطرافیان خود قرار گیرند و فضاهای فرهنگی نظیر ترویج خبرنگاری شهروندی موجب تشدید بیشتر این حرکت‌ها بین مردم می‌شود، در واقع افراد از ارزش‌های اجتماعی تبعیت می‌کنند که پیرامون آنان به وجود آمده و این لزوما با ارزش‌های مورد قبول برخی نخبگان اجتماعی و فرهنگی منطبق نیست.

لینک خبر:

http://www.isna.ir/news/95122415856/

 

ارسال کننده:bakhshi      تاریخ: 1396.01.19

چاپ | ارسال | دفعات خوانده شده: 904 |

جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 180
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441458
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.