تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 904 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1407 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1280 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است

عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد.
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی یادآور شد: در حقیقت همه رفتارهای انسان در جهت افزایش سازگاری با محیط است. افزایش سازگاری منجر به این می شود که ما در فرایند زندگی خرسندی بیشتری داشته باشیم.
 
بخشی با بیان اینکه پژوهش فقط مربوط به حوزه‌های فنی و مهندسی نیست، تاکید کرد: پژوهش در حوزه‌های ذهنی و فلسفی نیز کارکرد دارد تا سازگاری انسان با محیط را بیشتر کند.
 
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به پژوهش به عنوان یکی از عوامل توسعه اجتماعی خاطرنشان کرد: عوامل توسعه اجتماعی متفاوت است. جوامع مختلف در سطوح مختلفی از توسعه اجتماعی هستند اما اینکه چه عواملی باعث ایجاد این سطوح شده مساله‌ای بسیار متکثر است. به عنوان نمونه وضعیت اقتصادی، وضعیت اقلیمی، وضعیت اجتماعی و پیامدهای نظم اجتماعی و... در این امر دخیل است.
 
بخشی با بیان اینکه توسعه دانش متاثر از وضعیت اقتصادی و فرهنگی است، گفت: باید میزانی مازاد درآمدی وجود داشته باشد تا بتوان آن را در پژوهش صرف کرد. دیگر اینکه باید وضعیت فرهنگی ما نیز مستعد پژوهش باشد. دانش یعنی توسعه نوآوری و توسعه نوآوری یعنی برهم ریختن هنجارهای موجود تا حدی مشخص.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی ادامه داد: از این‌رو، فضای فرهنگی جامعه باید به گونه ای باشد که امکان این امر را به محققان خود بدهد. اگر جامعه‌ای خیلی بسته باشد، یافته‌های محققان که گاهی خلاف ارزش‌ها و هنجارهای آن جامعه است، را تحت تاثیر قرار دهد و پژوهش‌ در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
 
بخشی با بیان اینکه علاوه بر این در قرن سه و چهار هجری که مقارن با اوج تمدن اسلامی است، فضای باز فکری وجود داشت، عنوان کرد: همچنین در آن دوره سرزمین‌های اسلامی از رونق اقتصادی قابل توجهی به جهت فتوحاتی که داشتند، برخوردار بودند.
 
بخشی تاکید کرد: پژوهش ویژگی کشورهای توسعه‌ یافته است. یعنی یک کشور باید آنقدر پول داشته باشد که بتواند برای آینده خود سرمایه‌گذاری کند.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی در بخش دیگری از سخنان خود به دیگر آسیب‌های حوزه پژوهش در کشور اشاره و عنوان کرد: انتظارات ما از پژوهش در سطح کشور واقع‌بینانه نیست. اگر انتظار این باشد که پژوهش به طور کامل و قطعی پاسخ سوال کارفرما را دهد، زیاد از حد است. فرایند پژوهش کوششی برای حل مساله است. اگر هر پژوهشی می‌توانست جواب مساله را بدهد که بسیاری از مشکلات ما حل شده بود.
 
وی توضیح داد: مثلا بیماری ایدز در دهه 90 پدیدار می‌شود و از آن زمان تاکنون روی آن تحقیق و پژوهش می‌شود تا فقط به جواب نزدیک شویم. در واقع پژوهش کمکی به حل یک مساله است. 
 
بخشی گفت: فرهنگ درک پژوهش و اینکه قلمرو آن چیست در بین مدیران ما وجود ندارد. انتظارات پژوهش در جامعه ما غیرواقعی است.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی پژوهش را یک اقدام فرایندی توصیف کرد و افزود: باید به اقدامات پس از پژوهش نیز توجه شود. ضمانت اجرایی برای پس از پژوهش نداشته و تبدیل به کاربست نمی‌شود. ما در جامعه انباشت پژوهش نداریم. در واقع ما زمانی به جواب می‌رسیم که انباشت پژوهش یا پیگیری یک مساله داشته باشیم.
 
بخشی خاطرنشان کرد: ما دائما علاقه‌مند به این بوده‌ایم که پژوهش‌های جدید انجام دهیم. در اکثر سازمان‌های دولتی ما هم این انباشت پژوهش وجود ندارد.
 
وی تاکید کرد: ما نظام و شبکه برنامه پژوهشی نداریم. یعنی مجموعه‌ پژوهش‌هایی که به یکدیگر متصل بوده و به صورت کلان پاسخ یک سوال را می‌دهد. ما به شبکه‌ای از پژوهش‌های مرتبط با هم نیاز داریم اما این سازماندهی وجود ندارد. باید برای هر مساله از زوایای مختلف به یک مساله نگریست تا بتوان آن را حل کرد.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با بیان اینکه تقریبا در هیچکدام از سازمان‌های ما چیزی به عنوان نظام پژوهش وجود ندارد، اظهار کرد: ما از نظامی که پژوهش را به عرصه کاربست برساند و رصد کند و ببیند که آیا این پژوهش‌ها به پاسخ رسیده یا نه، بهره‌مند نیستیم. در عرصه بالینی و پزشکی این خودبه‌خود وجود دارد ولی در حوزه اجتماعی این کمتر دیده می‌شود.
 
وی با اشاره به بودجه پژوهشی کشورهای توسعه‌‌یافته عنوان کرد: بودجه کل کشورهای خاورمیانه در حوزه پزوهشی به اندازه یک‌دهم بودجه پژوهشی آلمان نیست. بودجه پژوهشی آمریکا نیز چندین برابر کشور آلمان است. نهال پژوهش باید رشد کند ولی اولین ردیفی که در بحران‌های مالی ما حذف می‌شود، بودجه پژوهش است.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی ادامه داد: شکل گیری نهاد پژوهش در گرو استمرار آن است. این نیازمند آن است که همان بودجه محدود را محکم حفظ کنیم.
لینک خبر:
http://khorasan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=87470

ارسال کننده:bakhshi      تاریخ: 1395.08.05

چاپ | ارسال | دفعات خوانده شده: 1377 |

جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 156
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441434
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.