تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


نقد یا غلط نامه؟

عباس عبدی نقدی بر کتاب «توسعه و تضاد» فرامرز رفیع پور دارد که تا آنجا که نگارنده اطلاع دارد مشهورترین نقد مستندی است که بر این کتاب نوشته شده است. هر چند از زمان انتشار این کتاب بیش از یک دهه می گذرد و نقد عبدی هم مربوط به همان دوران است. با این حال، از آنجا که این کتاب همچنان دارای خوانندگان قابل توجهی است و به تبع نقد آن نیز پر اهمیت است، ذکر نکاتی در این زمینه شایسته می نماید. عبدی ابتدائا به بررسی بخش اول کتاب رفیع پور در مورد علل بروز انقلاب می پردازد. به طور خلاصه، از نظر مولف کتاب، احساس نابرابری به همراه احساس امکان رفع آن در کناب سایر عوامل زمینه ای موجب بروز ناآرامی، شورش و در صورت وجود رهبری فعال و شرایط خارجی و داخلی مساعد پیروزی انقلاب می شود. عبدی در این بخش به نقد برخی شاخص هایی که نویسنده برای سخن خود آورده می پردازد و این رویه البته در تقریبا سراسر نقد عبدی به چشم می خورد. به عبارت دیگر، یک پایه اصلی نقد عبدی بر نامناسب بودن شاخص های انتخاب شده توسط نویسنده «توسعه و تضاد» مربوط است. هر چند این نقد ها در یک نگاه بیرونی همواره در علوم اجتماعی وارد است، اما آگاهان و آنان که دستی در تحقیقات اجتماعی دارند می دانند که به دست آوردن شاخص های کاملا دقیق و جامعه در علوم اجتماعی تقریبا از محالات است و همواره می توان بر هر شاخصی که وضعیت اجتماعی را می سنجد نقد هایی از نوع «تقلیل گرایی» یا «عدم جامعیت» وارد آورد. لذا این رویه نقد از سوی یک پژوهشگر اجتماعی چندان همدلانه نیست. با این حال، عبدی در برخی موارد به نقد مثبت هم روی می آورد و به جای شاخص های معرفی شده، جایگزین های بهتری معرفی می کند که به جای خود ارزشمند است.
وجه دیگری که چندین مرتبه در نقد عبدی تکرار می شود، نقد های ارزشی است که نویسنده به طور صریح یا تلویحی وارد می آورد و به نوعی نویسنده را به دلیل آنکه نظرش همان ادعای «رژیم گذشته و هوادارانش» است و یا مثلا قدرت آمریکا را زیاده از حد نشان داده و یا این کشور را همراه با انقلاب معرفی کرده تخطئه می کند که البته از حوزه یک نقد جامعه شناختی خارج می شود.
ولنگاری های رفیع پور در نگارش مطالب مد نظرش در این کتاب(و سای کتاب های این مولف) وجه دیگری را تشکیل داده که هدف مناسبی برای حملات عبدی قرار گرفته است. رفیع پور در نوشتار خود دقت یک دانشمند علمی را ندارد، به طوریکه در بسیاری موارد با وجود عدم شواهد کافی و علی الظاهر علم به این مساله، نظر می دهد و حتی این نظر را با احتیاط «احتمالا» و «شاید» نیز همراه نمی کند.
نظر رفیع پور در مورد ارتباط انسجام اجتماعی و جنگ نیز مورد انتقاد عبدی قرار گرفته است. هر چند این مساله به خودی خود یک امر پذیرفته شده در جامعه شناسی است، اما استفاده های عملگرایانه ای که مولف کتاب از این مساله می کند، موجب شده تا عبدی آن را نقد کند.
در مجموع اگرچه عبدی در نقد کتاب «توسعه و تضاد» دقت های مهندسی را با خود به همراه دارد، اما اشکال های سلسله واری که به این کتاب عمدتا در سطوح خرد همچون ناسازگاری شاخص ها یا مدعیات تاریخی، اجتماعی و اقتصادی وارد نموده است، بدون ارائه یک تصویر شفاف از کلیت کتاب و نیز همراهی نکات مثبت آن موجب شده تا آن را بیشتر یه «غلط نامه» بر کتاب تلقی کنیم تا یک نقد جامع. هر چند نویسنده در پایان نوشتار خود به این خلاء واقف شده و سعی کرده تا در سه خط تمجیدی نیز از نویسنده کتاب داشته باشد. با این حال، در فضای کنونی علوم اجتماعی که اساسا نقد به منزله کیمیا است، کار عبدی ارزش بالایی دارد.

ارسال کننده:bakhshi      تاریخ: 1389.04.26

چاپ | ارسال | دفعات خوانده شده: 5678 |

جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 196
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441474
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.