تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


پیش بینی روند آرا پس از قالیباف

با کناره گیری قالیباف، جای آن است که پیش بینی کنیم سبد رای او به کدامیک از دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری خواهد رسید. برای این کار لازم است تحلیلی از ساختار سبد آرای قالیباف در مقایسه با سایر نامزدها داشته باشیم.

قالیباف فاقد حمایت های سیاسی از سوی احزاب و سازمان های سیاسی و دینی بود. از این رو افرادی که تصمیم به رای دادن به او داشتند، عمدتا از میان توده های مردمی غیر وابسته به احزاب و سازمان های سیاسی- اجتماعی هستند. با اعلام حمایت جامعه روحانیت مبارز و مجمع مدرسین حوزه علمیه، دو تشکل مهم سیاسی و مذهبی از رئیسی، عملا آرای قالیباف شامل مردمی می شود که به دلیل ویژگی ها و شعارهای تبلیغاتی او، راسا تصمیم به رای دادن به او گرفته بودند، نه از روی تعلق به حزب و سازمانی. به عبارت دیگر، سبد رای او یک سبد کاملا توده ای و نه سیاسی است. کناره گیری قالیباف از انتخابات، موجب خواهد شد بخشی از آرای او بین کاندیداهای رقیب توزیع شود (البته نه به تساوی) و بخشی از آنها نیز به آرای مردد تا روز انتخابات بپیوندد.
نظرسنجی ایپو نیز نشان می دهد 20درصد کسانی که انتخاب اول خود را قالیباف اعلام کرده‌اند، انتخاب دوم خود را روحانی بیان نموده اند؛ 30 درصد گفته اند به رئیسی رای می دهند و 16 درصد فرد دیگری را مد نظر نداشته اند. این در حالی است که سبد آرای رئیسی نظم مشخص تری دارد و 44درصد از افرادی که انتخاب اول خود را رئیسی اعلام کرده‌اند، انتخاب دوم خود را قالیباف می دانسته اند.
نکته دیگر، ضربه ای است که کناره گیری قالیباف به این توده غیرسیاسی می زند. این ضربه به نفع روحانی تمام می شود که پیش تاز عرصه است و با قدرت و مصمم به پیش می رود. بخش قابل توجه آرای مردد که به صورت هنجاری رای می دهند، با افزایش آرای روحانی به او متمایل می شوند و پیش بینی می کنم از فردا شاهد شیب تند افزایش آرای روحانی خواهیم بود. در واقع، ابتدا افزایشی حدود 5 درصد به آرای روحانی خواهیم داشت، در حالیکه آرای مردد نیز که تاکنون شیب نزولی داشت، دوباره افزایش نشان می دهد. پس از آن شیب روز به روز افزایش می یابد. البته این پیش بینی مشروط به آن است که اتفاق تازه ای نیفتد. یعنی نامزدها همان سخنان پیشین خود را نظیر چند روز اخیر تکرار کنند و شخصیت های با نفوذ نظام نیز اظهارنظر خاصی مطرح نکنند.

ارسال کننده:bakhshi      تاریخ: 1396.02.25

چاپ | ارسال | دفعات خوانده شده: 697 |

جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 365
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441643
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.