تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


فقدان انسجام روایی در "سلام بمبئی"

تصور کنید کارگردان تصمیم گرفته فیلمی بسازد که بتواند فروش خوبی داشته باشد. پس دست به کار می شود. ابتدا یک موضوع عاشقانه انتخاب می‌کند که همیشه طرفدار دارد. بعد برای اینکه بتواند وجه تمایزی از سایر فیلم ها ایجاد کند، تصمیم می گیرد فیلم را در هند که سابقه و شهرتی در اینگونه فیلم ها دارد بسازد و از یک بازیگر زن هندی هم استفاده کند. چه چیزی بهتر از این؟

حضور یک بازیگر خارجی زن که تازه حجاب هم ندارد می‌تواند موجب جذب مخاطبان بسیاری به سینما شود. یک بازیگر مرد جذاب هم انتخاب می‌کند. این دو در هند با هم آشنا می شوند. یک تعلیق مخالفت پدر دختر و یک خواستگار ضدقهرمان هم سر راه گذاشته می شود. دو عاشق دلداده ما با والدین سنتی مقابله می کنند، آنها را راضی می کنند و با هم ازدواج می کنند.

تا اینجای کار مشکلی نیست. فیلم می‌تواند با استفاده از همین کلیشه ها و ساختارهای روایی ثابت داستان های عاشقانه، فروش خوبی داشته باشد و داستان هم علیرغم تکراری بودن اش، به دلیل فضای متفاوت اجرای آن، طراوت خود را دارد. اما مشکل از اینجا آغاز می شود که کارگردان ما ناگهان یاد «وقتی همه خوابیم» بیضایی و به ریشخند گرفتن فیلم های عاشقانه با انتهای خوب و خوش می افتد و تصمیم می گیرد به فیلم پایان دیگری ببخشد...

چه می توان کرد؟ آقای کارگردان مروری می‌کند بر داستان های عاشقانه جدی تری که خوانده است. یاد «چشمهایش» بزرگ علوی می افتد و تصمیم می گیرد نخودی از این داستان در فیلم بیاندازد و در ضمن پایان آن را هم تلخ به سرانجام برساند تا فیلم قدری روشنفکرانه تر به نظر آید. این می شود که پس از ازدواج دو دلداده فیلم با هم و حتی هم خوابگی و باردار شدن دختر، ضدقهرمان سمج ما به تکاپو می افتد تا با استفاده از قدرت و نفوذ خود مرد عاشق را برباید و چهل روز او را محبوس کند. دختر هم پس از ارائه نمایش های خوبی از دلتنگی و انتظار می فهمد که خواستگار او با همدستی برادر و (احتمالا) پدرش در آن دست داشته است؛ به سراغ آنها می رود و از آنجا که پسر را خیلی دوست دارد عهد می‌کند به بهای آزادی او دیگر هیچ وقت سراغ او را نگیرد!

خوب! این چه سودی برای خواستگار پیشین که قصد تصاحب دختر را داشته دارد؟ هیچ! در انتهای فیلم می فهمیم که دختر با او ازدواج نکرده، پیش خاله خود دخترش را به دنیا می آورد و حدود 7 سال بعد هنگامی که در بستر مرگ افتاده پیام می فرستد تا پسر را در آخرین لحظات عمرش ببیند.
این پایانِ تلخِ ساختگیِ شتابان، نه تنها فیلم را قوت نبخشیده که همان ساخت سنتی یک فیلم عاشقانه با پایان خوش را نیز از بین برده است.

فیلم که در 60 دقیقه اولیه خود علیرغم همه کلیشه ها از انسجام روایی مناسب برخوردار بود، در 30 دقیقه انتهایی تبدیل به یک فاجعه می شود و به گونه ای اسکیزوفرنیک فاقد هرگونه انسجام روایت و منطقی بودن رخدادها می شود.
اینکه چگونه در یک مملکت 40 روز فردی دزدیده می شود و آب از آب تکان نمی خورد. اینکه چطور پدر دختر که به دنبال خوشحال دخترش بوده حاضر به چنین سرنوشت تلخی برای او می شود.

اینکه چرا حتی برادر به چنین سرانجامی رضایت داده در حالیکه حتی خود نیز از منافع آن (ازدواج با خواهر خواستگار سمج) منتفع نمی شود. اینکه چگونه پدر دختر که خود دارای قدرت و نفوذ است نمی‌تواند برای دخترش کاری انجام دهد؟ اینکه این پسر که آنقدر مادرش را دوست دارد، چگونه بامادرش در مورد این ازدواج حتی مشورت هم نمی کند و بعد از ازدواج و همخوابگی با دختر تازه به او تلفنی می گوید که می خواهم برایت یک عروس هندی خوشگل بیاورم؟!! و هزار سوال بی پاسخ دیگر که برخاسته از ثلث آخر نامسنجم و نچسب فیلم است؛ این مساله را بارها به ذهن مخاطب متبادر می کند که گویی ما نه با یک روایت منسجم، که با مجموعه ای از روایت های مجزا از هم مواجهیم! 

ارسال کننده:bakhshi      تاریخ: 1396.02.08

چاپ | ارسال | دفعات خوانده شده: 981 |

جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 199
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441477
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.