تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


تحلیل سیاسی- کنش سیاسی

آیا می توان تحلیل سیاسی را از کنش سیاسی جدا کرد؟

منظور از تحلیل سیاسی، بررسی عوامل تاثیرگذار بر یک رخداد سیاسی، معنایی که آن رخداد برای کنشگران سیاسی و مردم می تواند داشته باشد، و به ویژه پیش بینی رخدادهای سیاسی متعاقب آن است.منظور از کنش سیاسی نیز انجام اقداماتی- رفتاری، گفتاری یا نوشتاری- برای تاثیرگذاری بر رخدادهای سیاسی آتی است.

همانطور که ملاحظه می شود، این دو مفهوم دارای یک وجه اشتراک مصداقی هستند و آن گفتارها و نوشتارهای سیاسی است. تحلیل سیاسی و اقدام سیاسی هر دو می توانند در قالب گفتار یا نوشتار ظهور کنند، با این حال هدف این دو کاملا متفاوت است.

هدف تحلیل سیاسی نزدیک شدن به درکی از واقعیت گذشته، حال یا آینده است. در حالی که هدف کنش سیاسی، تاثیرگذاری بر این واقعیت است. در واقع، کنش سیاسی بخشی از واقعیت سیاسی حاضر است.

یک جامعه، هم به کنش سیاسی نیازمند است و هم به تحلیل سیاسی. اما مشکلی که ممکن است به وجود آید آن است که فرد یا گروهی در قالب تحلیل سیاسی در واقع اقدام به کنش سیاسی نماید. آنچه امروزه در بخش زیادی از تحلیل ها، به ویژه تحلیل هایی که رسانه های جهت دار پوشش می دهند، همین مساله است. کنشگر در قالب یا پوشش تحلیل سیاسی، در واقع در حال تلاش برای تغییر دادن معنای واقعیت سیاسی در گذشته و حال، و یا تاثیرگذاری بر رخدادهای سیاسی آینده است؛ همان چیزی که یک کنشگر سیاسی عملا و علنا انجام می دهد.

چنین امری موجب خلط حوزه های فعالیت و از همه مهمتر بی اعتبار شدن کنش های معرفتی در حوزه سیاسی می شود. به گونه ای که جویندگان معرفت هر گونه تحلیل سیاسی را به مثابه گونه ای کنش سیاسی تلقی کنند و آن را کنار بگذارند. نتیجه این امر اقول دانش سیاسی است. دانش سیاسی به مثابه تلاشی معرفت گرایانه و به دور از گرایش های عملی سیاست ورزانه، می کوشد به عنوان منبعی معرفتی برای تمامی کنشگران سیاسی عمل کند تا با دانستن پیامدهای کنش های خود، بهتر و موثر تر عمل کنند. افول یا کنار نهادن دانش سیاسی منجر به اقدامات آسیب زا در عرصه سیاست خواهد شد.

انتقادی که بلافاصله پس از چنین گفتاری، متوجه نگارنده می شود آن است که ما در حوزه علوم انسانی، به ویژه علوم اجتماعی و سیاسی، معرفت غیر جهت دار و عاری از ارزش نداریم و چنین گفتارهایی صرفا برای روپوش گذاردن بر گرایش های ایدئولوژیک و ارزشی گفتارهای علمی است. این نکته تا حدی درست است. ولی تفاوت بسیاری است میان فردی که می کوشد به حقیقت و واقعیت در عرصه کنش های سیاسی نزدیک شود و ممکن است برخی پیش فرض های نظری ارزشی را پذیرفته باشد با آنکه اساسا با هدف تغییر فضای سیاسی و تاثیرگذاری در عرصه سیاسی مطلبی می نویسد. به عنوان مثال، چامسکی دارای برخی پیش فرض های نظری به اصطلاح آنارشیستی در حوزه سیاسی است. با این حال، برخی از مطالبی که منتشر می کند نه با هدف تاثیرگذاری بر سپهر سیاسی، بلکه با هدف معنا کردن واقعیت گذشته و حال و یا پیش بینی آینده است.

نقد دیگر را هم می پذیرم که هیچگاه نمی توان کنش سیاسی را از تحلیل سیاسی به طور کامل جدا کرد. هر تحلیل سیاسی هنگامی که وارد عرصه جامعه می شود، خواسته یا ناخواسته به یک کنش سیاسی بدل می شود و در این بین، نیت کنشگر در پیامد این عمل تاثیری ندارد. اما باز هم می خواهم این توجه را بدهم که اگرچه این دو هیچگاه به طور کامل از یکدیگر جدا نمی شوند، اما باز هم در واقعیت می توان بین یک تحلیل سیاسی و ی اقدامات ارتباطی در حوزه سیاست (شامل خبرپراکنی، صدور بیانیه، اعلام مواضع و ...) تمیز قائل شد.

گاهی اوقات گفتارها یا نوشتارهایی تحت عنوان تحلیل سیاسی منتشر می شود که به نظر می رسد آنچه ارائه شده صرفا آرزوها یا تمایلات نویسنده در مورد موضوع مورد نظر است نه کوششی برای درک واقع بینانه واقعیت سیاسی. یا چنان شواهد برای اقناع فرضیه نویسنده یک سویه دستچین و ارائه می شود که گویی نویسنده اساسا قصدی برای ارزیابی فرضیه خود با در نظر گرفتن کلیه شواهد در دسترس نداشته، بلکه هدف صرفا فریب مخاطب در جهت اقناع او به گزاره نظری خود بوده است. این در عرصه سیاسی آسیب زا است.

مشابه چنین امری در حوزه خبر وجود دارد. زمانی که شایعه (به معنای خبر نادرست و عاری از واقعیت) با خبر خلط می شود. این حوزه ای است که ملموس تر است و سریع تر می توان به آن واکنش نشان داد. و البته تمامی آن تاملات نسبیت گرایانه در حوزه رابطه ارزش و واقعیت که در حوزه تمایز تحلیل و کنش ارتباطی سیاسی گفته می شود را می توان در این حوزه نیز بیان داشت. اینکه هر خبری آغشته به ارزش ها است و جهت گیری خبرنگار بر چگونه دیدن واقعیت تاثیر دارد و بحث دروازه بانی خبر و قس علیهذا. اما اینها باعث نمی شود نتوانیم بین خبر راست و دروغ هیچگونه تمایزی قائل شویم.

در آخر اینکه، طبیعی است کنشگران سیاسی از تمامی ابزارهای خود برای موفقیت استفاده می کنند. پس هدف چنین نوشتارهایی چیست؟ هدف آن تغییر آگاهی جامعه برای تشخیص و تمیز این دو و از سکه افتادن تحلیل ها و اخبار کاذب است. در فضایی که اخبار و تحلیل های جعلی رسوا می شوند، کنشگران سیاسی نیز کمتر تلاش می کنند از چنین خلطی برای پیشبرد منافع خود استفاده کنند.

ارسال کننده:bakhshi      تاریخ: 1396.01.19

چاپ | ارسال | دفعات خوانده شده: 865 |

جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 221
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441499
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.