تاملات اجتماعي
حامد بخشي
تاملات اجتماعي
روي خط اخبار
چهارشنبه‌سوری به دلیل ممنوعیت‌ها حالت زیرزمینی پیدا کرد

یک جامعه‌شناس گفت: به دلیل ممنوعیت‌هایی که در سال‌های گذشته نسبت مراسم چهارشنبه‌سوری وجود داشت این مراسم از شکل آیینی خارج و حالت زیرزمینی پیدا کرد.

( 905 بازدید)

خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه
ک جامعه‌شناس با توجه به مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر، نسبت به خطر فروپاشی اجتماعی میان اقشار مختلف جامعه هشدار داد. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: مسائل اجتماعی به وجود آمده در ماه‌های اخیر نشانه‌های هشداردهنده‌ای از به وجود آمدن شکاف‌های اجتماعی و کشمکش‌های میان سنخ‌های اجتماعی مختلف است که تهدید بزرگی برای جامعه به شمار می‌رود و در صورت تداوم می‌تواند به فروپاشی اجتماعی جامعه منجر شود. ( 1408 بازدید)

مدیریت واحد گردشگری وظیفه میراث فرهنگی است
پژوهشگر گروه اجتماعی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی گفت: در حوزه مدیریت واحد اقامتی کم‌کاری وجود دارد، گاهی اوقات به دلیل فعالیت چند سازمان تداخل سازمانی به وجود می‌آید، اما اکنون مجموع مراکز اقامتی رها شدند و در عمل کسی وجود ندارد که بخواهد تداخلی شکل بگیرد. ( 1270 بازدید)

یک جامعه‌شناس مطرح کرد: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی ایرانی
یک جامعه‌شناس گفت: متاهلان، بیشترین مخاطبان سایت‌ها و دفاتر همسریابی در ایران هستند. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برخی از دفاتر همسریابی در قالب دنیای مجازی و از طریق وب‌سایت فعالیت دارند، عنوان کرد: تفاوتی که میان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارج و سایت‌های ایران مشاهده می‌شود نوع مخاطبان آن است زیرا بیشتر مخاطبان آن‌ها در ایران افراد متاهل هستند در صورتی که بیشتر مخاطبان سایت‌های دوست‌یابی در کشورهای خارجی را مجردان تشکیل می‌دهند. ( 1281 بازدید)

پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است
عضو هیات علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با تاکید بر لزوم حفظ استمرار در پژوهش تاکید کرد: پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است. دکتر حامد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه تاریخچه پژوهش به عمر بشر بازمی‌گردد، اظهار کرد: انسان‌ها به منظور افزایش سازگاری با محیط، نیاز به دانشی دارند که به آن‌ها در این راستا کمک کند. برای این منظور، در جریان توسعه تقسیم کار، افرادی متولی انجام پژوهش، به معنا تمرکز بر یافتن راه حل‌هایی برای تقویت سازگاری با محیط شدند. بدین ترتیب، حوزه پژوهش به وجود آمد. ( 1378 بازدید)

كارگاه ها و سخنراني ها
معرفي من

حامد بخشي دكتراي جامعه شناسي اقتصادي و توسعه از دانشگاه فردوسي و عضو هيات علمي جهاد دانشگاهي مشهد است. موضوعات تحقيقاتي مورد علاقه او به لحاظ روش شناختي، مطالعات اسنادي به ويژه تحليل محتواي رسانه ها و به لحاظ نظري، جامعه شناسي فرهنگي است. در حال حاضر در برخي دانشگاه هاي شهر مشهد مشغول به تدريس است.


چرا پوپولیسم مضر است؟

مسایل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی عمدتا سهل و ممتنع هستند. یعنی در عین پیچیدگی زیاد، به نظر می آیند که ساده هستند و هر کسی راهکار آن را می داند. این آن چیزی است که پوپولیسم از آن استفاده می کند. 

برای مثال، بسیاری اعتقاد دارند که «اگر ایران هم مثل عربستان دست دزد را قطع کند، دیگر دزدی در جامعه نخواهد بود!» برای این باور خود هم دلیل و شاهد دارند: « در عربستان که دست دزد را قطع می کنند، دزدی نیست». توده دو گزاره منطقی را مورد استنتاج قرار داده و نتیجه می گیرد که: اگر در ایران دست دزد را قطع کنند، دزدی دیگر نخواهد بود.

این نتیجه ناشی از ساده سازی مساله دزدی در ایران به یک علت ساده، یعنی مجازات، است. بدین معنا که علت شیوع دزدی در ایران آن است که مجازات آن به حد کافی نیست. نگاه کارشناسی از زاویه اجتماعی و حقوقی به مساله آن است که:

  • اولا علت دزدی لزوما کاهش مجازات نیست، بلکه فشارهای اجتماعی و اقتصادی، رهاشدگی و بی هنجاری اجتماعی، گمنامی در شهرهای بزرگ همگی عواملی است که بر شیوع دزدی در یک جامعه اثر می گذارد.
  • ثانیا، به لحاظ حقوقی قطع دست دزد موجب آن می شود که این فرد نتواند تا آخر عمر از نیروی بازوی خود نان بخورد. او دیگر اگر هم بخواهد نمی‌تواند از زور بازوی خود نان بخورد.

این نکات البته پیچیده هستند و انتظار نمی رود که افرادی که مطالعه و تمرکز ویژه ای بر ابعاد اجتماعی، حقوقی و ... قضیه نداشته اند، بتوانند راه حل های صحیحی برای آن بیابند. اما مساله مهم اینجاست که به دلیل همان سهل و ممتنع بودنی مسایل اجتماعی، افراد فکر می کنند که راه حل آن را می دانند و علت آنکه این راه حل ها انجام نمی شود، نه نادرستی آنها، که کم کاری یا فساد حکومت یا نهادهای مسئول است (نظیر این جمله که: «همه شون دستشون تو یک کاسه است!»). به این خاطر اگر در شرایطی که دزدی در جامعه زیاد است، فردی وعده مجازات شدید سارقان را بدهد، احتمالا با اقبال عمومی مواجه خواهد شد.

برای مثال، در فیلیپین رئیس جمهوری ،رودریگو دوترته، وعده داد که با معتادان به شدیدترین وجه مقابله خواهد کرد. پس از انتخاب شدن نیز همین کار را کرده، به طوریکه از آغاز ماه ژوتن تا کنون گفته می شود حدود سه هزار نفر از فروشندگان و معتادان به مواد مخدر به طور مشکوکی کشته شده اند. این اقدام ممکن است با استقبال مردمی که از کندی اثربخشی اقدامات اجتماعی به ستوه آمده اند مواجه شود و او را فردی بدانند که بر خلاف «بقیه، «بالاخره آمده است تا کاری بکند». با این حال، محققان و کسانی که به بررسی عمیق آسیب های اجتماعی پرداخته اند می دانند که:

اولا، مسایل اجتماعی قابل حل و فصل قطعی سریع نیست و ماهیتا زمان بر است؛

ثانیا از بین بردن معتادان راه حل مساله اعتیاد نیست و صرفا با اجرای مجازات های شدید و خشن درمان نمی شود.

مثال دیگر، وعده انتخاباتی «آوردن نفت پای سفره مردم» توسط احمدی نژاد است. این استعاره که به معنای اعطای مستقیم درآمدهای نفتی از سوی حکومت به مردم بود با استقبال جامعه مواجه شد. البته در آن دوران، وعده پوپولیستی تری نیز داده شد. یکی از رقبای انتخاباتی او وعده پرداخت مبلغ معینی پول نقد به همه افراد جامعه را داد که از قضا در رقابت تنگاتنگی با احمدی نژاد قرار گرفت.

قطعا اکثر افراد جامعه از اینکه مبلغی پول نقد به صورت بلاعوض به آنها پرداخت شود استقبال می کنند و آن را موجب افزایش رفاه خود می دانند. بنابراین طبیعی است که به این وعده اقبال نشان دهند. اما رفتارهایی که در سطح فردی ممکن است مفید باشد، ممکن است در سطح جمعی پیامدهای دیگری داشته باشند. در این مورد، اقتصاددانان می دانند زمانی که وجه نقد به جای اینکه صرف در پروژه های زیرساختی شود، به صورت نقدی به جامعه تزریق گردد، سوای اینکه تورم ایجاد می‌کند و به صورت ناملموس با بالارفتن قیمت ها، اثر پرداخت را خنثی یا کم اثر می‌کند، در نهایت موجب فقیرتر شدن جامعه و کاهش سطح رفاه آنان خواهد شد. اما درک پیامدهای جمعی رفتارهای فردی چیزی نیست که انتظار داشته باشیم توده ها بدون آموزش های اولیه واجد آن باشند، به ویژه زمانی که فشارهای اقتصادی و اجتماعی به صورت مستقیم به آنان فشار وارد می آورد.

بنابراین می بینیم به دلیل اینکه راه حل ها یا گزاره هایی که ممکن است در تحلیل اولی و یا در سطح فردی صحیح به نظر برسد، در تحلیل عمیق تر و سطح اجتماعی نادرست یا مخرب باشند. جان کلام اینکه توده مردم قضاوت ها و نظراتشان بسیار متاثر از هیجانات و دشواری هایی است که عملا احساس می کنند. این باعث می شود تا عوام فریبان بتوانند با استفاده از نیازهای واقعی و احساسات آنان، شعارهای عامه پسندی بدهند و قدرت را به دست گیرند.

 

ارسال کننده:bakhshi      تاریخ: 1395.09.04

چاپ | ارسال | دفعات خوانده شده: 914 |

جستجو در سايت

ورود به سايت
 


 مشکل در ورود به سيستم؟
 کاربر جديد؟ !عضو شويد
بازديدكنندگان
بازديدكنندگان امروز: 407
بازديدكنندگان ديروز:696
مجموع بازديدها: 4441685
كاربران برخط
در حال حاضر 0 كاربر عضو برخط.

کاربر ميهمان خوش آمديد عضوشويد.