عصر محتوای شرق:پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است

عصر محتوای شرق


پژوهش نهادی نیازمند استمرار و تدوام است

عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی یادآور شد: در حقیقت همه رفتارهای انسان در جهت افزایش سازگاری با محیط است. افزایش سازگاری منجر به این می شود که ما در فرایند زندگی خرسندی بیشتری داشته باشیم.
 
بخشی با بیان اینکه پژوهش فقط مربوط به حوزه‌های فنی و مهندسی نیست، تاکید کرد: پژوهش در حوزه‌های ذهنی و فلسفی نیز کارکرد دارد تا سازگاری انسان با محیط را بیشتر کند.
 
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به پژوهش به عنوان یکی از عوامل توسعه اجتماعی خاطرنشان کرد: عوامل توسعه اجتماعی متفاوت است. جوامع مختلف در سطوح مختلفی از توسعه اجتماعی هستند اما اینکه چه عواملی باعث ایجاد این سطوح شده مساله‌ای بسیار متکثر است. به عنوان نمونه وضعیت اقتصادی، وضعیت اقلیمی، وضعیت اجتماعی و پیامدهای نظم اجتماعی و... در این امر دخیل است.
 
بخشی با بیان اینکه توسعه دانش متاثر از وضعیت اقتصادی و فرهنگی است، گفت: باید میزانی مازاد درآمدی وجود داشته باشد تا بتوان آن را در پژوهش صرف کرد. دیگر اینکه باید وضعیت فرهنگی ما نیز مستعد پژوهش باشد. دانش یعنی توسعه نوآوری و توسعه نوآوری یعنی برهم ریختن هنجارهای موجود تا حدی مشخص.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی ادامه داد: از این‌رو، فضای فرهنگی جامعه باید به گونه ای باشد که امکان این امر را به محققان خود بدهد. اگر جامعه‌ای خیلی بسته باشد، یافته‌های محققان که گاهی خلاف ارزش‌ها و هنجارهای آن جامعه است، را تحت تاثیر قرار دهد و پژوهش‌ در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
 
بخشی با بیان اینکه علاوه بر این در قرن سه و چهار هجری که مقارن با اوج تمدن اسلامی است، فضای باز فکری وجود داشت، عنوان کرد: همچنین در آن دوره سرزمین‌های اسلامی از رونق اقتصادی قابل توجهی به جهت فتوحاتی که داشتند، برخوردار بودند.
 
بخشی تاکید کرد: پژوهش ویژگی کشورهای توسعه‌ یافته است. یعنی یک کشور باید آنقدر پول داشته باشد که بتواند برای آینده خود سرمایه‌گذاری کند.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی در بخش دیگری از سخنان خود به دیگر آسیب‌های حوزه پژوهش در کشور اشاره و عنوان کرد: انتظارات ما از پژوهش در سطح کشور واقع‌بینانه نیست. اگر انتظار این باشد که پژوهش به طور کامل و قطعی پاسخ سوال کارفرما را دهد، زیاد از حد است. فرایند پژوهش کوششی برای حل مساله است. اگر هر پژوهشی می‌توانست جواب مساله را بدهد که بسیاری از مشکلات ما حل شده بود.
 
وی توضیح داد: مثلا بیماری ایدز در دهه 90 پدیدار می‌شود و از آن زمان تاکنون روی آن تحقیق و پژوهش می‌شود تا فقط به جواب نزدیک شویم. در واقع پژوهش کمکی به حل یک مساله است. 
 
بخشی گفت: فرهنگ درک پژوهش و اینکه قلمرو آن چیست در بین مدیران ما وجود ندارد. انتظارات پژوهش در جامعه ما غیرواقعی است.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی پژوهش را یک اقدام فرایندی توصیف کرد و افزود: باید به اقدامات پس از پژوهش نیز توجه شود. ضمانت اجرایی برای پس از پژوهش نداشته و تبدیل به کاربست نمی‌شود. ما در جامعه انباشت پژوهش نداریم. در واقع ما زمانی به جواب می‌رسیم که انباشت پژوهش یا پیگیری یک مساله داشته باشیم.
 
بخشی خاطرنشان کرد: ما دائما علاقه‌مند به این بوده‌ایم که پژوهش‌های جدید انجام دهیم. در اکثر سازمان‌های دولتی ما هم این انباشت پژوهش وجود ندارد.
 
وی تاکید کرد: ما نظام و شبکه برنامه پژوهشی نداریم. یعنی مجموعه‌ پژوهش‌هایی که به یکدیگر متصل بوده و به صورت کلان پاسخ یک سوال را می‌دهد. ما به شبکه‌ای از پژوهش‌های مرتبط با هم نیاز داریم اما این سازماندهی وجود ندارد. باید برای هر مساله از زوایای مختلف به یک مساله نگریست تا بتوان آن را حل کرد.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی با بیان اینکه تقریبا در هیچکدام از سازمان‌های ما چیزی به عنوان نظام پژوهش وجود ندارد، اظهار کرد: ما از نظامی که پژوهش را به عرصه کاربست برساند و رصد کند و ببیند که آیا این پژوهش‌ها به پاسخ رسیده یا نه، بهره‌مند نیستیم. در عرصه بالینی و پزشکی این خودبه‌خود وجود دارد ولی در حوزه اجتماعی این کمتر دیده می‌شود.
 
وی با اشاره به بودجه پژوهشی کشورهای توسعه‌‌یافته عنوان کرد: بودجه کل کشورهای خاورمیانه در حوزه پزوهشی به اندازه یک‌دهم بودجه پژوهشی آلمان نیست. بودجه پژوهشی آمریکا نیز چندین برابر کشور آلمان است. نهال پژوهش باید رشد کند ولی اولین ردیفی که در بحران‌های مالی ما حذف می‌شود، بودجه پژوهش است.
 
عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی ادامه داد: شکل گیری نهاد پژوهش در گرو استمرار آن است. این نیازمند آن است که همان بودجه محدود را محکم حفظ کنیم.
لینک خبر:
http://khorasan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=87470


ارسال کننده: bakhshi       تاریخ: 5 آبان 1395

آدرس خبر:   http://hbakhshi.com/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=3&pid=48